Zabytkowa dzwonnica w Mikoszewie

Architektoniczna pamiątka z połowy XIX stulecia. Jest to dwukondygnacyjna konstrukcja słupowa, oszalowana na styk pionowym deskowaniem. W środku wiszą dwa dzwony, pochodzące najprawdopodobniej z roku 1851 i 1899.

Część parterowa - wyraźnie szersza - została postawiona na planie kwadratu. Do środka prowadzą dekoracyjne, dwuskrzydłowe wrota deskowe. Wnętrze podzielone jest na 3 części: zachodnią (ze schodami drabiniastymi), wschodnią (oryginalnie wykorzystywaną do przechowywania zwłok) i usytuowaną pomiędzy nimi przelotową. Więcej zdobień posiada górna kondygnacja, m.in. na okiennicach i licznie w okolicach szczytu wieży.

Dwuspadowe dachy obu kondygnacji zrobiono z cynkowej blachy. W ostatnich latach dzwonnicę poddano zasadniczym pracom konserwatorskim, dzięki czemu prezentuje się równie pięknie i okazale jak za najlepszych czasów.

Dzwonnica znajduje się obecnie na terenie parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mikoszewie. W jakimś sensie kościół jest jej całkowitym przeciwieństwem: murowany, z nietypową jak na chrześcijańską świątynię bryłą i zupełnie nowoczesnym wystrojem. Z pewnością stanowi interesujący przykład współczesnego budownictwa sakralnego na Pomorzu.

Dodaj opinię

Konstrukcja wzniesiona najprawdopodobniej w połowie XIX wieku, o czym świadczą m.in. daty na wiszących w wieży dwóch dzwonach. Jest to dwukondygnacyjny, drewniany obiekt z kilkoma interesującymi dekoracjami na wrotach, okiennicach i w części szczytowej. Dzwonnicę poddano niedawno pracom konserwatorskim, dzięki którym wygląda jak świeżo wybudowana.

Zabytkowa dzwonnica w Mikoszewie adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Zabytkowa dzwonnica w Mikoszewie, zobacz gdzie w Jantarze zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Zabytkowa dzwonnica w Mikoszewie.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Zabytkowa dzwonnica w Mikoszewie opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij